Emociju isdavikes – mimikos rauksles

Bėgant metams pastebime, kad atsiranda raukšlių, oda ima glebti, mažėja jos stangrumą palaikančių medžiagų – kolageno, elastino. Pirmosios raukšlės atsiranda tose vietose, kur plonesnis poodinis sluoksnis.

Paprastai apie 35–40 metus išryškėja mimikos raukšlės ir sendina veidą. Kur jos susiformuoja? Ar verta su jomis kovoti? Į šiuos ir kitus klausimus atsakome išsamiai.

Kurias raukšles nulemia mimika?

Mūsų mimika labiausiai keičiasi, kai išreiškiame savo emocijas – rūpestį, nuostabą, juoką. Ilgainiui veido išraiška nulemia tam tikras raukšles. Jos būna pastebimos tarpuakio, kaktos, akių kampų srityje. Raukšlių formavimuisi įtaką daro ir mūsų genetika, paveldimumas. Taigi reiktų pažiūrėti, kaip atrodo mūsų mama ar tėtis, – pamatytume, kieno genus perėmėme ir kokios raukšlės vyresniame amžiuje mus „papuoš“. Kaip formuojasi tarpuakio raukšlė? Tarpuakio raukšlė dar vadinama „pykčio“ raukšle, nes dažnai dirbdami, žiūrėdami į kompiuterį prisimerkiame arba susirūpinę suraukiame antakius. Ji formuojasi dėl kryžminio tarpuakio raumens intensyvaus darbo. Jeigu yra stiprus polinkis ir genetinis paveldimumas, tarpuakio raukšlė kai kuriems žmonėms gali išryškėti ganėtinai anksti – nuo 30 metų. Vos matomos viena ar dvi vertikalios linijos ilgainiui virsta grioviais. Po kurio laiko jos matomos net ir nesuraukus antakių, ir tada sakoma, kad žmogui būdinga labai pikta veido išraiška.

Kaip atsiranda kaktos raukšlės?

Horizontalios kaktos raukšlės formuojasi, kai yra aktyvus kaktos platusis raumuo. Jos ypač gerai matyti, kai pakeliami antakiai. Slenkant riebaliniam audiniui kartais atsiranda vagelių bei raukšlelių virš antakių kampų, todėl ilgainiui net ir nereaguojant mimika gali būti matomi raukšlių lankai virš antakių krašto.

Kada išryškėja akių kampų raukšlės?

Šios raukšlės dar vadinamos „žąsų kojelėmis“, o kol jos negilios, savotiškai yra žavios, nes rodo, jog žmogus daug juokiasi, yra linksmo būdo. Bėgant laikui jos vis gilėja ir susiformuoja gilios vagos, nusidriekiančios į skruostus. Juokiantis jos labai išryškėja ir jau kaži ar puošia.

Kada reikėtų susirūpinti mimikos raukšlėmis?

Kiekvienas žmogaus senėjimas yra individualus procesas. Tačiau daugeliui mimikos raukšlės išryškėja apie 35–40 metus. Nekoreguojamos jos po truputį gilėja ir ilgainiui imamos matyti net ramybės būsenos. Todėl visame pasaulyje yra rekomenduojama mimikos raukšlių korekcija botulinu. Tai tarsi profilaktinė senėjimo prevencija, kuri pristabdo mimikos raukšlių formavimąsi.

Kada galima pamatyti efektą ir kiek laiko jis džiugina?

Efektas išryškėja po 5 dienų ir stiprėja dar kelias dienas. Paprastai po 2 savaičių gydytojas įvertina efektą, jeigu reikia, atliekama papildoma korekcija. Botulinu yra blokuojamas raumens darbas tad žmogus negali suraukti antakių, nematyti kaktos raukšlių ir neišryškėja juoko raukšlės apie akis. Šis efektas tęsiasi apie 4–6 mėnesius, kiekvienam skirtingai.

Kokie galimi šalutiniai reiškiniai?

Dūrio vietoje gali atsirasti paraudimas, deginimo pojūtis, kartais pasitaiko mėlynių. Šie reiškiniai praeina per kelias dienas, ir galima džiaugtis rezultatu apie pusę metų. Žinoma, jeigu procedūrą atliks žinių stokojantis ir nekvalifikuotas specialistas, gali tekti nuliūsti – po procedūros gali išryškėti vokų nusileidimas, nesimetrinis antakių iškraipymas ar jų nusileidimas, piktas žvilgsnis. Taip pat svarbu, kad jums būtų suleistas kokybiškas, patentuotas vaistas. Todėl nerizikuokite, nesusižavėkite mažesne kaina, bet kreipkitės į licencijuotos gydymo įstaigos specialistą.

Sklando mitas, kad po tam tikro laiko sumažėjus efektui ši procedūra yra
būtina, antraip sukris oda, bus blogiau net, negu buvo. Ar tai tiesa?

Raukšlių korekcija botulinu atliekama pasaulyje daugiau kaip 20 metų. Vaistas yra ištirtas ir saugus. Pasibaigus jo poveikiui, po 6 mėnesių, raumuo vėl pradeda veikti, bet raukšlės būna jau daug mažesnės, negu buvo prieš procedūrą.

Kaip atliekama ši procedūra?

Pirmiausia reiktų pasikonsultuoti su patyrusiu šios srities specialistu, gydytoju, ar jums reikalinga ši procedūra, ar ją galima jums atlikti. Tai neužtrunka, tiesiog botulino suleidžiama į tam tikrus taškus kaktoje, tarpuakyje ar akių kampuose – nelygu, kurią sritį reikia koreguoti. Dūriai atliekami plona adata, naudojant insulininį švirkštą, kuris leidžia tiksliai dozuoti preparatą.

Parengė gyd. Daiva Balbierienė