GROŽIO PROCEDŪRŲ KARALIUS – BOTULINAS

Pasaulyje ir Lietuvoje pati dažniausia bei populiariausia estetinės medicinos procedūra yra mimikos raukšlių koregavimas botulinu. Išsiaiškinkime, kas tai per medžiaga, kaip ji veikia.

Vokiečių gydytojas ir poetas Justinas Kerneris pirmasis XIX a. išvystė idėją, jog būtų galima panaudoti botulino toksiną gydymo tikslais. 1870 m. kitas vokiečių gydytojas Miuleris pavartojo terminą „botulizmas“, o jis lotyniškai reiškia„dešrelė“, nes Clostridium Botulinum bakterija yra panaši į dešrelę. Vėliau buvo atliekami tyrimai, sėkmingai pašalinta nuodingoji dalis ir botulinas pritaikytas gydymui. Gydant šiuo vaistu įvairius raumenų spazmus, buvo pastebėtas raukšles mažinantis efektas, botulino toksinas pradėtas naudoti ir atliekant jauninamąsias procedūras. 2001 m. Didžiojoje Britanijoje jis patvirtintas kaip kosmetinis raukšlių gydymo medikamentas. Taigi pasaulinė raukšles mažinanti praktika gyvuoja jau 20 metų.

Ar tai nepavojinga?

Nors pavadinime yra terminas „toksinas“, baimintis visiškai nereikia – produktas nėra toksiškas paciento organizmui. Kaip jau minėjau, iš šios medžiagos buvo pašalinta nuodingoji dalis, tad ji nepavojinga. Gydymas botulinu taikomas tiek neurologijos, tiek estetinės medicinos srityje. Injekcijos slopina raumenų spazmus, lėtinį skausmą sergant migrena, mažina intensyvų prakaitavimą. Botulino toksino injekcijos yra visiškai saugios, preparatas veikia toje kūno srityje, į kurią yra suleistas, nesukelia raumenų atrofijos ir nedaro jokios neigiamos įtakos kraujo apytakai.

Kaip veikia botulinas?

Suleistas botulinas laikinai blokuoja raumenims perduodamus nervinius impulsus, jie atsipalaiduoja ir susidariusios odos raukšlės atsileidžia. Oda tampa lygi, be raukšlių.

Kokias grožio procedūras atliekant jis NAUDOJAMAS?

Pirmiausia visi pradedame pastebėti mimikos raukšles, jos ypač pradeda ryškėti apie 40 metus – tai tarpuakio vertikalios raukšlės, matomos suraukus antakius. Kartais jos būna labai gilios, lemia piktą žmogaus žvilgsnį. Kaktos raukšlės – horizontalios, gerai matomos pakėlus aukštyn antakius. Jeigu jos nekoreguojamos, bėgant metams ryškėja ir virsta „geležinkelio bėgiais“ kaktoje arba išvagoja visą kaktą. Ir trečioji mimikos raukšlių zona – apie akis atsiradusios „žąsų kojelės“, jos išryškėja juokiantis. Šių trijų zonų mimikos raukšlės dažniausiai koreguojamos botulino toksinu.

Vienos pacientės istorija

Giedrė savo 45-ojo gimtadienio proga nusprendė pasidovanoti dovaną, atsijauninti. Jos kaktos srityje jau buvo dvi gilios vadinamosios pykčio, arba rūpesčio, raukšlės. Pacientei nusišypsojus, ties akių kampučiais susimesdavo „žąsų kojelės“. Susidariusios raukšlės labai sendino. Nors pacientė atrodė puikiai, tačiau jai kalbant ar besišypsant raukšlės išdavikės įkyriai išduodavo jos amžių. Botulino injekcijos išlygino raukšles išdavikes, todėl Giedrė iš karto „numetė“ kelerius metus. Jos veidas atjaunėjo, atsivėrė žvilgsnis, ji nebeatrodė pikta.

Kaip atliekama procedūra, ar ji skausminga?

Procedūrai reikalingas specialus insulinui leisti skirtas švirkštas su plonyte adata (siekiant tikslaus dozavimo naudojami būtent šie švirkštai). Procedūra visai neskausminga. Tai kaip uodo įkandimas. Jeigu reikia, itin jautriems žmonėms taikoma vietinė anestezija. Procedūra gana greita, užtrunka apie 15 min. Dar tai vadinama „pietų pertraukos“ procedūra, nes ją galima pasidaryti greitai ir be ypatingų žymių grįžti į darbą.

Ar iš karto matomas rezultatas?

Ne, matomas ne iš karto, o praėjus 5 dienoms, paskui dar kelias dienas vis labiau ryškėja. Dažniausiai gydytojas, atlikęs procedūrą, rekomenduoja apsilankyti po 2 savaičių, kad įvertintų rezultatą, jeigu reikia – jį pakoreguoja. Kai raukšlės dar nėra įsisenėjusios, efektas gali labai pradžiuginti ir praskaidrinti nuotaiką, nes atjaunėjama 5–7 metais.

Kokios galimos šalutinės reakcijos?

Jeigu injekcijas atlieka patyręs gydytojas, žinantis vaistui suleisti nepavojingus taškus, reikiamas dozes, šalutinis poveikis pasireiškia retai. Kaip ir po visų injekcijų, retkarčiais galimos pavienės kraujosruvos, bet jos per savaitę išnyksta.

Kiek trunka efektas?

Botulino injekcijų efektas trunka 4–6 mėnesius, paskui raumenų veikla atsinaujina. Po pusės metų vėl gali pasirodyti raukšlelių. Jei jos erzina, galima vėl atlikti procedūrą, bet ne dažniau kaip 2 kartus per metus.

Ar pasibaigus poveikiui nesukrinta oda?

Pasibaigus procedūros poveikiui, mimikos raukšlelės atsinaujina, bet jos jau nebebūna tokios gilios, kaip prieš procedūrą. Kartojant injekcijas, jos dar labiau išsilygina. Prancūzijoje ši procedūra laikoma raukšlių profilaktine priemone.

Parengė gyd. Daiva Balbierienė