Pavojingi saulės bučiniai –
pigmentinės dėmės

Kiekvieno mūsų odos atspalvis savitas, o pigmento kiekis joje skirtingas. Taigi kartais ilgiau pabuvę saulėje pastebime atsiradus didesnių pigmentacijos plotų, arba pigmentinių dėmių, strazdanų. Kaip jos atsiranda, kaip to išvengti ir kaip gydytis – aptarsime šiame straipsnyje.

Kas yra pigmentinės dėmės?

Odoje yra ląstelių melanocitų, gaminančių pigmentą melaniną. Kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių melanocitų veikla sutrinka, išryškėja tamsios rudos dėmelės. Žmonės, turintys šviesią odą ir rusvus plaukus, su jomis susiduria dažniau.

Kuriose kūno srityse jų dažniausiai atsiranda?

Jauniems žmonėms dažniausiai atsiranda veido srityje – ant kaktos, skruostų, nosies, viršutinės lūpos. Vyresniems dėmių pasirodo ant nugaros, krūtinės, rankų. Dažnai tai būna senėjimo požymis, bet jis gali pasireikšti ir anksčiau dėl piktnaudžiavimo saule.

Kokios padidėjusios pigmentacijos priežastys?

Pigmentinių dėmių atsiradimo kaltininkai gali būti saulės spinduliai, sutrikusi hormonų pusiausvyra organizme nėštumo metu ar po jo, sergant skydliaukės ar kepenų ligomis. Taip pat šių dėmių padaugėja senstant, nes su amžiumi mažėja melanocitų ir oda tampa mažiau pajėgi apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių. Vitaminų A, C, PP trūkumas taip pat skatina pigmentą kaupti odoje. Pigmentacija gali padidėti tose odos vietose, kurios buvo paveiktos nudegimų, vabzdžių įgėlimų; suintensyvėti persirgus įvairiomis odos ligomis ar atsiradus spuogų.

Kaip saugotis šio išmarginimo?

Paprasčiausias būdas turėti sveikai, gražiai atrodančią odą, nenusėtą pigmentinių dėmių, – nepiktnaudžiauti saulės spinduliais ar soliariumu. Vasarą rekomenduojama saulėje būti ne daugiau kaip 2 val., naudoti priemones su 30–50 SPF apsauginiu filtru.

Ar galima sau padėti namuose?

Naminėmis priemonėmis galima sau padėti. Liaudies nuo seno šiuo tikslu naudojamos citrinų ir medaus kaukės. Citrinos natūraliai balina ir valo odą, o medus maitina, gydo. Sumaišykite šiek tiek citrinos sulčių su šaukšteliu medaus ir ištepkite norimą vietą. Palaikykite 15 min., o paskui nuplaukite. Taip pat galima naudoti agurkų sulčių, medaus, citrinų kaukes arba alavijų bei vitamino E kaukes.

Ar tinka naudoti specialias kosmetines priemones?

Rekomenduojama naudoti balinamąsias priemones, turinčias vitamino C. Esant nepakankamam efektui, gydytojas gali skirti tepamųjų medikamentų. Jie naudojami trumpai, bet irgi pasižymi balinamuoju poveikiu.

Kokios galimos estetinės medicinos procedūros, mažinančios pigmentaciją?

Yra keletas, tarkim, mezoterapija. Jos metu plona adatėle į odą suleidžiama įvairių odą balinančių mišinių. Ši procedūra neskausminga, reikalingos 4–6 procedūros,o atliekamos jos 1 kartą per savaitę. Dažnai yra naudojamas odos šveitimas, pažeistas vietas lokaliai tepant tam tikromis rūgštimis. Atsižvelgiant į pigmentinių dėmių struktūrą ir intensyvumą, pasirinktinai naudojamos salicilo, glikolio, trichloracto rūgštys.

Ar efektyvus gydymas lazeriais?

Lazeris yra veiksmingiausia pigmentinių dėmių šalinimo priemonė. Gydytojas parenka tokį, kuris bus efektyviausias bandant įveikti pigmentinį pažeidimą. Šiuo tikslu gali būti naudojami impulsinės šviesos lazeriai, YAG, „Candela“, „Aleksandrito“ lazeriai ir kt. Gali užtekti ir 1 procedūros, bet tam tikrais atvejais gali reikėti ir kelių procedūrų.

Ar pigmentinės dėmės atsinaujina jau gydytoje vietoje?

Dažniausiai neatsinaujina, žinoma, jeigu oda prižiūrima tinkamai: vengiama per ilgai būti saulėje ar soliariume, oda padengiama kremu su 30–50 SPF apsauginiu filtru.

Parengė gyd. Daiva Balbierienė