Plaukai – didžiausia moters puošmena

Purūs žvilgantys plaukai puošia kiekvieną bet kurio amžiaus moterį. Tačiau ne visos ir ne visais gyvenimo periodais gali pasidžiaugti šia gamtos dovana. Atsakysime į jūsų klausimus – kaip prižiūrėti plaukus, rūpintis ir džiaugtis jų grožiu.

Moters plaukų simbolika

Visais amžiais tikėta, kad plaukai ir nagai yra ypač stiprios gyvybinės energijos šaltinis. Kadangi plaukai nukirpti atauga, senovėje buvo tikima, kad tai magiška savybė. Plaukai buvo laikomi jaunystės ir vaisingumo simboliu. Buvo manoma, kad plaukuose slypi kūno energija ir jėga, nes jie auga iš galvos, dvasinių galių centro. Ilgi moters plaukai – ypatingas moteriškumo simbolis.

Kaip kūno sveikata veikia plaukus?

Sveiki plaukai – pirmiausia žmogaus geros sveikatos simbolis. Vitaminų, ypač A, E, D bei B5, B6, PP, trūkumas daro nemenką įtaką plaukų grožiui. Dar moterims itin reikšminga normali skydliaukės, tulžies pūslės, skrandžio, kasos veikla. Labai svarbūs ir mikroelementai, esantys organizme, – ypač cinkas, kalcis, geležis, magnis, fosforas. Trūkstant jų ima slinkti plaukai. Infekcinės ligos, vartojami vaistai, ypač antibiotikai, irgi gali neigiamai paveikti plaukų augimą.

Kodėl slenka plaukai?

Per dieną netekti iki 50–100 plaukų yra normalu. Jų slinkimas ypač suaktyvėja pavasarį ir rudenį, po patirto streso. Apsinuodijimas sunkiaisiais metalais taip pat gali būti plaukų slinkimo priežastis.

Ar mityba bei gyvenimo būdas daro įtaką plaukų grožiui?

Kasdienė plaukų priežiūra nėra tik plaukų trinkimas šampūnu bei kondicionieriumi. Svarbi ir subalansuota mityba, mat ji papildo organizmą reikiamais vitaminais, mineralais. O esant skurdžiam racionui, plaukai gali nedžiuginti ir netgi slinkti.

Netinkama plaukų priežiūra

Plaukų augimą ir grožį gali paveikti ne tik stresas, ligos ar vitaminų trūkumas, bet ir netinkama priežiūra. Jeigu plaukus dažnai dažote cheminiais dažais, nuolat naudojate džiovintuvą, plaukų tiesintuvą ar žnyples, plaukai ilgainiui ima sausėti, lūžinėti ir miršta.

Kokius tyrimus rekomenduojama atlikti?

Jeigu plaukų netenkate per daug, būtina kreiptis į gydytojus ir atlikti hemoglobino, feritino, skydliaukės hormonų, kitus specialistų skirtus tyrimus. Taip pat reiktų nustatyti, kokių būtent vitaminų ir mikroelementų trūksta organizmui. Mat tik išsiaiškinus plaukų slinkimo priežastį galima pasirinkti veiksmingus gydymo būdus.

Kokias namines priemones vertėtų išbandyti?

Norint sustabdyti plaukų slinkimą reiktų imtis kompleksinio gydymo. Išsirinkite jums tinkamą šampūną, kondicionierių, kad šie padėtų stabdyti plaukų slinkimą. Puikiai tiktų ir galvos masažas. Išbandykite eterinius aliejus – įlašinkite 10–15 lašų arbatmedžių eterinio aliejaus į šampūną. Jis stimuliuoja kraujotaką, gerina plaukų folikulų būklę. Plaukus palepinkite natūralių aliejų kaukėmis. Tinka kiaušinio ir ricinos aliejaus kaukė (1 kiaušinio trynys ir 1 šaukštas ricinos aliejaus). Užteptą kaukę laikykite bent 2 val., o paskui gerai išplaukite šiltu vandeniu.

Kokios procedūros atliekamos, jeigu nustatomas patologinis plaukų slinkimas?

Jeigu tai nedidelis plaukų pažeidimas, atliekama galvos plaukų mezoterapija. Plona adatėle kas centimetras suleidžiama į galvos odą vitaminų komplekso. Reikalingos 4–6 procedūros atliekamos kartą per savaitę. Bet efektyviausiai šiuo metu plaukų slinkimą stabdo trombocitais papildytos plazmos procedūra.

Kaip ji atliekama?

Ši procedūra plačiai taikoma visame pasaulyje, jos efektyvumas įrodytas klinikinėmis studijomis. Paimama šiek tiek paciento kraujo, centrifugoje atskiriami kraujo raudonieji kūneliai nuo kraujo plazmos ir ji suleidžiama į galvos odą. Rekomenduojamos 6 procedūros – pirmos trys atliekamos kas dvi savaitės, kitos trys – kartą per mėnesį. Jau po dviejų procedūrų yra pastebimas plaukų slinkimo mažėjimas, netrukus atgaunamas plaukų storis, pradeda augti nauji plaukai.

Parengė gyd. Daiva Balbierienė